Разпространението и тежестта, на това заболяване е тясна свързано с количеството коластра, което получават телетата в първите шест часа след раждането. Наистина трябва да знаем, че телето трябва да получи, за добра защита 3 литра коластра в първите два часа след раждане. Всяко отклонение от това правило ще доведе до бъдещи проблеми.
Запомнете:Разпространението и тежеста на заболяванията при телетата, изключително зависи от нивото на коластрална защита, което телето получава в първите 6 до 12 часа от живота си.
Най честия причинител на диариите при телетата се установи, че са на първо място т. нар. криптоспоридии, на второ място рота и корона вирусите, понякога, също доста често се установяват и коли бактерии/Esherichia coli/. Рядко в отделни ферми диариите могат да се предизвикат и от салмонели.
Диария при 8 дневно теле предизвикана от криптоспоридии.Забалежете характерния и цвят наподобяващ крем карамел, което е характерен симптом, за това заболяване.
Характерен цвят на фекалии при теле болно от криптоспоридиозаКато извод може да заключим, че основния причинител на диарията при телетата са криптоспоридии и вируси, а в някои ферми и коли бактериите.За отбелязване е, че когато заболяването се появи в първите 5 дни след раждането и особено в първите 2-3 дни, и диарията е с консистенция на чиста вода , много често почти сигурно причинителя е коли бактерията. Когато имаме проблеми с диарии предизвикани от коли бактерии то тогава хигиената и нарушенията в коластралния мениджмънт от страна на фермера търпят сериозна критика.
Характерна водниста диария при 2- дневно теле предизвикана от колибактериии.Причината е ненавременно засукване с достатъчно количество коластра и лоша хигиена в родилното помещение.
За лечение на всички тези състояния на първо място ,трябва да се обърне внимание, за компенсиране на изгубените течности, чрез подаване на електролитни разтвори на телето с млякото или самостоятелно.При тежко обезводнените телета, които вече отказват да пият и трудно стават обезводняването е напреднало и единствения животоспасяващ изход е приложенито на течности с венозна инфузия.Ако се вземе решение за използване на антибиотици, то трябва да се предпочитат такива, които имат ефект, върху бактерии и действат концентрирано в рамките на червата.Пример за подобен ефективен антибиотик е Габровет-сироп, който се подава с храната или директно в устата със спринцовка. Преди да използвате, който и да е антибиотик задължително се консултирайте с вашия ветеринарен лекар.
За лечение на всички тези състояния на първо място, трябва да се обърне внимание, за компенсиране на изгубените течности, чрез подаване на електролитни разтвори на телето с млякото или самостоятелно.При тежко обезводнените телета, които вече отказват да пият и трудно стават обезводняването е напреднало и единствения животоспасяващ изход е приложенито на течности с венозна инфузия.Ако се вземе решение за използване на антибиотици, то трябва да се предпочитат такива, които имат ефект, върху бактерии и действат концентрирано в рамките на червата.Пример за подобен ефективен антибиотик е Габровет-сироп, който се подава с храната или директно в устата със спринцовка. Преди да използвате, който и да е антибиотик задължително се консултирайте с вашия ветеринарен лекар.